Výlety do Bratislavy - Mladý fotograf

Fotograf

CELOSLOVENSKÁ INICIATÍVA ROZUMIEME NADANÝM
September 2019 - August 2020
Mladý
Prejsť na obsah
Projekty
Výlety do Bratislavy

Od roku 2010 pravidelne navštevujeme hlavné mesto Slovenskej republiky - mesto Bratislava. Výlety patria medzi veľmi obľúbené (navštívili sme už množstvo múzeí, pamiatok, zaujímavých miest a spoznali známe osobnosti kultúrneho a spoločenského života.
Bratislava 2015
Prijatie ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Jurajom Draxlerom

Dňa 21. augusta 2015 sa uskutočnilo vyhodnotenie celoslovenskej súťaže Fotografia očami detí. Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler privítal vo svojom úrade súťažiacich, ale aj organizátorov tohto úspešného projektu. Počas stretnutia sa minister Draxler oboznámil s priebehom 9. ročníka fotosúťaže, ktorá sa konala pod jeho záštitou. Ocenenou bola (v zastúpení) víťazka súťaže FOD Adriána Rončáková z Lokca. Zaujímal sa aj o záľuby zúčastnených súťažiacich, ich záujem o fotografiu a fotografovanie a plány do budúcna.
Autor súťaže Fotografia očami detí učiteľ a školský špeciálny pedagóg Ľuboš Lukáč informoval ministra o vzniku iniciatívy Rozumieme nadaným. Samotná iniciatíva predstavuje 13 projektov, ktoré realizuje centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove v spolupráci s mestom Prešov. Tie sú určené nadaným a talentovaným žiakom základných škôl, gymnázií a stredných škôl. Spomedzi množstva úspešných projektov môžeme spomenúť: IQ kids, IQáčik – logické sústredenie žiakov ZŠ, Fotografia očami detí, Logická olympiáda žiakov so všeobecným intelektovým nadaním, odborné semináre Rozumieme nadaným, atď.
Projekty sú určené vo veľkej miere pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – žiakov so všeobecným intelektovým nadaním. Ich cieľom je dosiahnuť optimálny rozvoj ich nadania a pripraviť ich na tvorivé využitie tohto nadania v prospech spoločnosti. Osobitne veľký dôraz kladieme na harmonický osobnostný vývin nadaných žiakov, ich emocionálnu charakteristiku i sociálne vzťahy.

V závere stretnutia požiadal Lukáč ministra školstva Draxlera o vyjadrenie podpory a pomoci pri realizácii projektov iniciatívy Rozumieme nadaným, o ktorých viac sa môžete dozvedieť na webovej stránke www.rozumiemenadanym.sk. Bližšie informácie o spustení iniciatívy prinesieme začiatkom školského roka 2015/2016.
Bratislava 2013
Mladí fotografi v Bratislave

Posledný júlový týždeň patril prázdninujúcim mladým fotografom, ktorí sa v rámci celoslovenského internetového projektu Fotografia Očami Detí /FOD/ zúčastnili výletu do Bratislavy.

Účastníci výletu „Fotoreport Bratislava 2013“ mali bohatý program, ktorý sme pre ne pripravili. Posúďte sami...

Prvú spoločnú „pizza večeru“ sme strávili s prešovským spevákom žijúcim v Bratislave - Jakubom Petraníkom. Jakub nás prišiel navštíviť, a neostalo len pri spomínanej „pizze“. Dozvedeli sme sa množstvo (zákulisných) informácií o novom klipe „Porazený“, pripravovaných aktivitách, ale aj súkromnom živote Jakuba v našom hlavnom meste. Zaujímalo nás aj jeho pôsobenie v Superstar, či začiatky pôsobenia v Bratislave.

Skúška bratislavskej hudobnej skupiny Hex bola ďalším zážitkom, na ktorý sa nedá zabudnúť. Vidieť „chalanov z Hexu“ (ktorých sme doteraz poznali len z televíznych obrazoviek či koncertov), zvuk klasických hexackých hudobných nástrojov, a nezabudnuteľný „Ďuďov hlas“ , to všetko fantasticky zapadalo do skúšky, v rámci ktorej sme si vypočuli aj piesne od hudobnej skupiny The Cure.

Skvele (hudobne) naladení sme sa spoločne s moderátorom TV Markíza Patrikom Hermanom vybrali navštíviť najsledovanejšiu televíziu (mimochodom fungujúcu od roku 1996) TV Markíza. Patrik nás previedol štúdiom, v ktorom sa natáčajú Televízne noviny, Šport, Predpoveď počasia, Na telo..., to všetko v nás zanechalo veľký dojem, najmä šanca vyskúšať si moderovanie za použitia čítačky, technologické vybavenie štúdia, ale aj predvedené ovládanie televíznych kamier. Zaujímavým bolo aj štúdio Telerána, maskérňa, či vysielacie centrum, ktoré je dôležitou súčasťou televízie. „Výletníkov“ zaujímalo množstvo vecí, otázok bolo viac než dosť. V závere našej návštevy sme si spoločne prezreli videozáznam aktivít tábora v Ľubietovej, ktorého hlavným vedúcim bol Patrik Herman. Stretli sme sa aj s Annou Lemesányovou, ktorá nás srdečne privítala v TV Markíza a porozprávala sa s nami.

Obrovským prekvapením bola pre nás návšteva vydavateľstva Petit Press, ktorou nás sprevádzal zástupca šéfredaktora Lukáš Filla. Po úvodnom oboznámení sa s prácou novinárov, samotnou výrobou novín, grafickým návrhom jednotlivých novinových strán a rozmanitou prácou množstva ľudí podieľajúcich sa na výrobe novín na nás čakala prehliadka jednotlivých oddelení denníka SME (domáce spravodajstvo, zahraničné spravodajstvo, ekonomické spravodajstvo, komentáre - názory - publicistika, kultúra, šport...), TV Oko, Új Szó... . Dozvedeli sme sa, že vydavateľský dom Petit Press, a. s. vydáva viac ako 30 regionálnych a centrálnych titulov s týždenným predaným nákladom vyše 728- tisíc výtlačkov. Do jeho portfólia patria denníky SME, Új Szó, Korzár, týždenník Vasárnap, týždenník TV Svet, regionálne týždenníky MY, sieť bezplatných novín ECHO a mesačník Lišiak.

Náš výlet zďaleka nekončil, práve naopak, navštívili sme aj Prezidentský palác, v ktorom nás v úvode privítal hovorca prezidenta SR Marek Trubač. Palác - letné sídlo grófa Antona Grasalkoviča postavili v 60. rokoch 18. storočia v  rozsiahlej záhrade pred hradbami mesta. V 70. rokoch sa palác stal centrom  spoločenského života, navštívila ho aj cisárovná Mária Terézia. V pôvodnom štýle s pôsobivými rokokovými a klasicistickými freskami sú vyzdobené záhradná sála a kaplnka sv. Barbory. Hlavná sála má čiastočne pôvodnú bohatú pozlátenú štukovú výzdobu a v bývalej hudobnej sieni sa zachovala časť dreveného obloženia. Schodisko s ojedinelou sochárskou výzdobou patrí k najkrajším v Bratislave.

Pôsobivá videoprojekcia nás privítala v sídle Greenpeace Slovensko. Priamo od  Juraja Rizmana (riaditeľ Greenpeace Slovensko) a Lucie Szabovej (hovorkyňa Greenpeace Slovensko) sme získali informácie o tejto organizácii, jej vzniku, ale aj kampaniach organizácie. Cennými boli aj skúsenosti z oblasti fotografie a „malá exkurzia“ do tajov fotografie, ktorá spočívala v radách a skúsenostiach z fotografovania, ale aj spomienok na fotografovanie v minulosti. Stretnutie deti veľmi upútalo a po jeho skončení si nejeden z nás predsavzal chrániť  životné prostredie viac ako doposiaľ, či skúsiť venovať sa práve fotografii prírody.

Posledné stretnutia boli venované našim partnerom, ktorí podporujú aktivity mladých fotografov z celého Slovenska už niekoľko rokov. Prvou bola návšteva fotoobchodu s digitálnymi fotoaparátmi a príslušenstvom - MEGAFOTO, ktorým nás sprevádzal  Zoltán Fülöp (majiteľ obchodu). Zaujali nás najmä digitálne fotoaparáty - zrkadlovky, ale aj fotopríslušenstvo a  tlač fotografií, ktorú sme vyskúšali hneď po spoločnom fotografovaní.

Potešila nás návšteva predajne FOTOLAB nachádzajúcej sa v obchodnom centre Eurovea. Taktiež sme si vyskúšali tlačiarenský stroj, výber, úpravu fotografií a následnú tlač. Zaujali opäť fotoaparáty, ktorých možnosti sme priamo vyskúšali. Najviac obdivovaným bol najnovší kompaktný fotoaparát s masívnym 24,3 megapixel CMOS full-frame obrazovým snímačom, ktorého kvalitu sme prezreli aj na vytlačeným prácach.

Bol to náročný týždeň, ktorý sme ukončili spoločným večerným posedením v priestoroch hotela Bratislava. Počas prázdnin každoročne pripravujeme pre našich súťažiacich FOD camp, v tomto roku sme sa rozhodli aj pre spomínaný týždenný výlet do Bratislavy, ktorý sa súťažiacim veľmi páčil. Spomedzi 1021 (registrovaných) súťažiacich 7. ročníka FOD sa výletu zúčastnili traja vybraní súťažiaci - Boris a Adam (žiaci ZŠ Šmeralova, Prešov) a Marián (žiak Školy pre mimoriadne nadané deti (gymnázium), Bratislava).
Bratislava 2013
Exkurzia v Národnej Rade Slovenskej Republiky

Dňa 18. júna 2013 sa uskutočnil výlet žiakov prešovskej Šmeralky  do Bratislavy. Spoločný výlet žiakov 1. a 2. stupňa sa začal návštevou ZOO v Bojniciach.

ZOO Bojnice patrí k zoologickým záhradám všeobecného typu, tj. bez vyhranenej špecializácie. V minulosti sa vyššia pozornosť venovala rysovi ostrovidovi, bežcom, jeleňom a turovitým kopytníkom. Dnes sa ZOO postupne snaží zameriavať na vzácne a ohrozené druhy.  Vznikla v roku 1954 ako prvá zoologická záhrada na Slovensku. Počas prehliadky nás najviac upútal odborný výklad spojený s prehliadkou najvýznamnejších chovaných druhov zvierat súčasnosti: varan modrý, veľhad kubánsky, sanzínia madagaskarská, korytnačka lúčová, leguán fidžijský, aratinga žltá, zobákorožec čiernobiely, žeriav bielokrký, vaza veľký, amazoňan golierikatý, bažant Edwardsov, bažant siamsky, bažant Hamiltonov ...

Prehliadka ZOO trvala našej skupine vyše dvoch hodín a medzi najviac obdivovaných patril lev berberský, Aslan. Za bezplatný vstup do ZOO Bojnice vďačíme ministrovi životného prostredia SR Ing. Petrovi Žigovi, PhD., ktorý venoval žiakom našej školy darčekovú poukážku na bezplatný vstup do ZOO, na základe otvoreného listu žiakov IV.B, ktorí navrhli ministrovi rôzne postupy pri ochrane životného prostredia na Slovensku.

Ďalšou našou zastávkou bol Trenčín, kde medzi nás prišiel aj najmladší spisovateľ na Slovensku Christian Ježík, ktorý ako 11-ročný napísal a vydal knihu pod názvom „Každý máme svojho anjela“.

Cieľovou zastávkou výletu bola Bratislava. Navštívili sme Národnú radu Slovenskej republiky, kde nás srdečne privítala podpredsedníčka NR SR JUDr. Renáta Zmajkovičová. Návšteva začala besedou v miestnej kinosále, oboznámením skupinky žiakov s Národnou radou, jej zastúpením, prácou poslanca parlamentu, ale aj informáciami o „bežnom pracovnom dni v slovenskom parlamente“. Po ukončení besedy nasledovalo nespočetné množstvo otázok, niektoré z nich prekvapili aj pani podpredsedníčku, zneli naozaj „dospelácky“. Žiakov najviac zaujímalo smerovanie Slovenskej republiky, práca pani podpredsedníčky Zmajkovičovej, diplomatické služobné cesty v zahraničí, či riešenie rómskej problematiky.

„Vítam skupinku, na balkóne sledujúcich,  mladých návštevníkov - mladých fotografov, ktorí počas celého školského roka úspešne realizovali projekt: Spoznávame Vysoké Tatry“, takto nás (počas rokovania NR SR) privítala podpredsedníčka NR SR Renáta Zmajkovičová. Mali sme možnosť sledovať rokovanie slovenského parlamentu a na chvíľu sa započúvať do rôznych názorov a vystúpení slovenských politikov.

V závere nášho stretnutia sme vyjadrili slová vďaky za možnosť realizácie projektu „Spoznávame Vysoké Tatry“, ktorý svojou účasťou spolutvorili žiaci našej školy počas celého školského roka pod záštitou podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej. Počas realizácie projektu sme navštívili Tatranskú Štrbu, Tatranský Lieskovec, Štrbské pleso, Popradské pleso, Vyšné Hágy, Štôlu, Nový Smokovec, Starý Smokovec, Tatranskú Lomnicu, Hrebienok, ... a čoskoro navštívime aj Sliezsky dom.

Našej hostiteľke sme venovali tričko a vankúš s potlačou fotografií, ktoré sme vyhotovili počas tatranských výletov. Organizátorom „tatranského projektu“ je Základná škola na Šmeralovej ulici v Prešove a Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove.
Bratislava 2012
Stretnutie ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušanom Čaplovičom v Bratislave

Piatok, 15. jún 2012, bol pre päťdesiatku prešovských detí výnimočným. V rámci projektov Mladý Fotograf a Fotografia Očami Detí sme sa vybrali na výlet do Bratislavy.

Úvod výletu patril návšteve múzea školstva a pedagogiky, ktoré je jediným svojho druhu celoštátnym špecializovaným pracoviskom rezortu školstva založeným v roku 1970. Prostredníctvom výstavy „Spisovatelia v školských laviciach“ sme spoznali slovenských spisovateľov z pohľadu ich detstva, školských a študentských rokov. Šesťdesiate roky sme si pripomenuli nielen ako obdobie Beatlesu a Pražskej jari, ale aj pohľadom do prírodovedného kabinetu a tried 60. rokov 20. storočia. Nejedna pomôcka v kabinete, či množstvo prekvapení v triedach vyvolali úsmev na tvárach detí i počudovanie. Výstava splnila svoj účel a deti si ju pochvaľovali.

Naše spoznávanie Bratislavy pokračovalo prehliadkou Prezidentského paláca (Grasalkovičov palác), kde sme v rámci „Dňa otvorených dverí“ zavítali. Po prehliadke sídla prezidenta SR sme sa vybrali „ na lov“ autogramov prezidenta SR Ivana GAŠPAROVIČA a jeho manželky Silvie GAŠPAROVIČOVEJ, ale aj športových osobností a hostí, medzi ktorými nechýbali strieborní hokejisti z nedávnych MS Libor HUDÁČEK, Juraj MIKUŠ, Miroslav ŠATAN, Marcel HAŠČÁK, Tomáš STAROSTA spoločne s trénerom Vladimírom VUJTEKOM. V záhrade Prezidentského paláca sme zhliadli vystúpenia rôznych hudobných a folklórnych súborov, koncert Berca BALOGHA, umeleckého tria la GIOA, detského predstavenia Grbarčiety, Lúčky a mnohých ďalších . Nechýbali rôzne športové aktivity, či sprievodný program členov zo Sokoliarskeho dvora Astur z Hradu Červený Kameň. Svoj čas nám venoval aj hovorca prezidenta SR Marek TRUBAČ, ktorý sa s nami ochotne odfotografoval a informoval nás o priebehu celej tejto akcie.

Poslednou našou zastávkou bolo OC Eurovea kde sme sa stretli s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušanom ČAPLOVIČOM, ktorého sme informovali o našich aktivitách v rámci projektov Mladý fotograf a Fotografia Očami detí. Privítanie žiakov a učiteľov ministrom bolo pre mnohých nezabudnuteľným zážitkom. Takmer päťdesiatka detí zažiarila najmä v okamihu pozvania na zmrzlinu, ktorú deti (a učitelia) prijali s nadšením. Naše stretnutie s pánom ministrom ČAPLOVIČOM sme ukončili na brehu Dunaja, kde sme sa spoločne odfotografovali a mali šancu získať ďalší autogram. Stretnutie s ministrom na zmrzline bolo pre deti príjemným prekvapením. Následne sme mali možnosť vidieť aj The School Dance - celoslovenské finále tanečnej súťaže pre deti a žiakov materských, základných a stredných škôl, ktorú minister ČAPLOVIČ otvoril.

Výlety do Bratislavy organizujeme pre prešovské deti a mládež v rámci projektov Mladý fotograf a Fotografia Očami Detí každoročne. Projekty prebiehajú vďaka garantom projektov: Banskobystrický samosprávny kraj a Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove. Viac fotografií nájdete na www.nadanedieta.sk.
Bratislava 2011
Potulky po Bratislave

Vyše 40 žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska sa v pondelok, 23. mája, zúčastnilo výletu do Bratislavy. Medzi žiakmi nechýbali ani početná prevaha malých Prešovčanov, ktorí si výlet pochvaľovali.

V skorých ranných hodinách sme "vyštartovali" z Prešova - smer Bratislava. Prvou našou zastávkou bolo miesto, kde sa pripravujú rôzne celoslovenské súťaže a testy - spoločnosť EXAM testing. Preskúmali sme všetky kancelárie a porozprávali sa s ľuďmi, ktorí pripravujú a tvoria pre nás vedomostné súťaže, do ktorých sa zapájajú počas roka aj naši žiaci. Mnohých z nás zaujali aj logické úlohy, spôsob vyhodnocovania, systém kontroly a v neposlednom rade všetky informácie, ktoré nám objasnili ich zmysluplnú prácu. Zároveň sú aj tvorcami časopisu DOBRÁ ŠKOLA, ktorý je podľa slov redaktorky Bibiany Zelinovej písaný nepriamo aj pre žiakov. Práve vďaka nej a tiež Vladimírovi Burianovi sme sa mohli zúčastniť tejto exkurzie obohatenej aj o občerstvenie.

Národná rada Slovenskej republiky - to bolo druhá zastávka nášho výletu. V úvode exkurzie sme sa stretli s prešovským poslancom Ondrejom MATEJOM. Oboznámení s fungovaním NR SR a množstvom informácií sme počas besedy dostali priestor na otázky, ktoré nemali konca kraja. Žiaci sa aktívne zaujímali o názory pána poslanca MATEJA na množstvo tém - napr. rozdelenie Československa, spoluprácu s poslancami iných politických strán, demokracia, ale aj témy aktuálnych spoločenských problémov či platov poslancov. Potom nasledovala prehliadka priestorov parlamentu, história parlamentarizmu na Slovensku, informácie o štátnych symboloch, pravidlách prijímania zákonov, ale aj pohľad z balkóna nad rokovacou sálou, ktorý deti zaujal.

Predposlednou zastávkou bola návšteva fotoateliéru vynikajúcej fotografky a porotkyne celoslovenskej internetovej fotosúťaže FOD. Lolla Fukári nás privítala, vyfotografovala deti v skupinkách, vysvetlila dôležitosť fotografie a všetky aspekty súvisiace s fotografovaním a ponúkla deťom pohostenie, ktoré v tej chvíli všetkým padlo vhod.

Voľný čas strávili deti v bratislavskom nákupnom centre AVION, kde sa najedli a nakupovali darčeky pre svojich rodičov, súrodencov a kamarátov. Cesta domov bola opäť dlhá a okrem pozerania filmu, sme si v autobuse pospali, ba niektorí aj poplakali za úžasnými spomienkami na Bratislavu.

Výlety do Bratislavy majú od minulého roka (a veríme, že budú mať) tradíciu. Napokon aj tohtoročný výlet sa mohol uskutočniť vďaka celoslovenskej súťaže FOTOGRAFIA OČAMI DETÍ a projektu mladyfotograf.sk, prostredníctvom ktorého organizujeme rôzne výlety a akcie pre žiakov základných a stredných škôl z celého Slovenska. Organizátorom týchto projektov je sabinovské Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v spolupráci s Ústavom informácií a prognóz školstva.
Bratislava 2010
Super deň v Bratislave

4. júna 2010 sa uskutočnil výlet do Bratislavy. Okrem žiakov našej školy (ZŠ Šmeralova, Prešov) sa výletu zúčastnili aj žiaci (ZŠ, Lesnícka, Prešov), žiaci (ZŠ, Komenského, Sabinov) a súťažiaci - celoslovenského internetového fotoprojektu FOD (z Trebišova a Brezna).

V piatok skoro ráno sme sa vybrali do Bratislavy, kde sme navštívili SLOVENSKÉ NÁRODNÉ MÚZEUM - Prírodovednú expozíciu, spríjemnili si deň nakupovaním a obedom v nákupnom centre EUROVEA GALLERIA a navštívili PREZIDENTSKÝ PALÁC. Fotografie z výletu si môžete pozrieť na našej webstránke. V piatok skoro ráno 1:00 sme sa stretli, aby sme sa vybrali na jedinečný výlet - smer Bratislava. Cestou cez Sabinov sme sa zastavili po našich kamarátov zo Sabinova a výlet sa začal. Cesta ubiehala pomaly a prestávky nám prišli vhod. O 9:00 sme dorazili do Bratislavy. Ako prvé sme navštívili SLOVENSKÉ NÁRODNÉ MÚZEUM - Prírodovednú expozíciu. Expozície boli rozdelené do niekoľkých častí, z ktorých nás najviac zaujala expozícia - ZVIERATÁ, nachádzajúca sa na najvyššom poschodí. Po prehliadke múzea sme sa vybrali poprechádzať Bratislavou. Cieľom našej prechádzky bolo nákupné centrum - EUROVEA GALLERIA, kde sme si dali prestávku na nákupy a obed. Žiaci si počas tohto voľného času mohli prezrieť nielen veľkolepú stavbu nákupného strediska, ale aj krásne okolie a pohľad na Dunaj, ktorý bol nádherný.

Deň otvorených dverí v PREZIDENTSKOM PALÁCI a stretnutie s prezidentom SR Ivanom GAŠPAROVIČOM, to bol ďalší program nášho výletu. Po krátkej osobnej prehliadke sme sa všetci ocitli v PREZIDENTSKOM PALÁCI, ktorý sem priviedol mnoho zvedavých očí návštevníkov. Nám sa prehliadka veľmi páčila a sme radi, že sme mohli byť jej súčasťou. Po prehliadke paláca bolo prípravené pre návštevníkov občerstvenie v záhrade.

Súčasťou toho bola autogramiáda, na ktorej sa okrem prezidenta SR Ivana Gašparoviča, zúčastnili aj športovci a známe osobnosti - Dominik Hrbatý, Juraj Halenár, Anastasia Kuzminová, Eva Máziková, Robo Kazík... Vďaka celoslovenskému internetovému fotoprojektu FOTOGRAFIA OČAMI DETÍ /FOD/ (garantom je naša škola) sme sa stretli s hovorcom pána prezidenta SR Marekom Trubačom (porotcom fotoprojektu v 2. ročníku FOD) a vyfotografovali s pánom prezidentom Ivanom Gašparovičom (pod ktorého záštitou funguje fotoprojekt FOD v tomto ročníku).
COPYRIGHT © 2019
Mladyfotograf.sk
Všetky práva vyhradené.
Created with WebSite X5
ORGANIZÁTOR
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Ul. SNP 15, Sabinov
Mladý
Fotograf
ROZUMIEME NADANÝM
Návrat na obsah