FOD camp - Mladý fotograf

Fotograf

CELOSLOVENSKÁ INICIATÍVA ROZUMIEME NADANÝM
September 2019 - August 2020
Mladý
Prejsť na obsah
Projekty
FOD camp
letný camp pre mladých talentovaných fotografov

Letný prázdninový tábor, ktorý sme pravidelne od roku 2008 organizovali pre súťažiacich celoslovenskej internetovej fotosúťaže Fotografia očami detí. FOD camp prebieha vždy pod záštitou osobnosti, ktorá nám pomáhala s organizáciou daného ročníka fotosúťaže.
Talent camp (Zelený breh, Sigord)
Víkendový Talent camp poznamenali Majstrovstvá SR a ČR v ryžovaní zlata. Medzinárodná účasť, množstvo súťažiacich, ale aj bohatý kultúrny program a rôzne atrakcie obohatili program. Ryžovať zlato si vyskúšali aj účastníci Talent campu, ba niektorí aj našli zopár drobných zlatiniek.

Súčasťou víkendu talentov boli spoločenské hry (LaQ), športové hry (loptové hry frisbee), filmový večer, poobedňajšie komunity, opekačka, prechádzka na Zlatú Baňu, hry uvoľňujúce napätie – vyjadrenie emócií a zlepšenie vzťahov v skupine. Úspech mal aj program, ktorí pripravili deti pre svojich kamarátov. Víkendová zábava ako sa patrí ...

Ďalšie štyri dni strávili účastníci opäť na Sigorde, tentokrát však na súkromnom výlete, ktorý pre nich pripravili zakladatelia prvého Klubu nadaných detí na Slovensku KND v Prešove. Program bol opäť bohatý na zážitky, venovaný nadobudnutiu nových informácií, spoznávaniu, neuvedomelému učeniu sa, a samozrejme – prázdninovému oddychovaniu a relaxu.

Prvý deň strávili talenty cestovaním, keď sme navštívili prešovskú mestskú radnicu, Šarišskú galériu, mestský úrad v Sabinove, potešila aj malá turistika z Lysej na Drienicu a po bohatom programe nasledovalo schladenie sa v krytom bazéne na Drienici.

Prvou našou zastávkou bolo mesto Prešov. Účastníkov zájazdu sa na mestskom úrade ujal viceprimátor mesta Prešov Ing. Štefan Kužma, ktorý sa zaujímal o samotné podujatie, ale aj o záujmy našich detí. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých informácií o funkcii MsÚ, pripravovaných aktivitách, partnerských mestách mesta Prešov a tiež aj  to, ako trávi dovolenku viceprimátor mesta.

Záujem vzbudila návšteva Šarišskej galérie v Prešove, ktorá patrí k najstarším regionálnym galériám na Slovensku. Galériou nás sprevádzal jej riaditeľ PhDr. Rudolf Dupkala, PhD.. Šarišská galéria sídli v pôvodne renesančnom dome, postavenom okolo roku 1600. Môže umenie zaujať deti ešte aj cez prázdniny? Čo myslíte? Tie naše deti sa zaujímali o všetko vôkol seba. Zaujali najmä diela, ktoré sú výsledkom zberateľskej činnosti významného prešovského umelca, akademického sochára Dušana Pončáka, ikony 16.-18. storočia, ale aj diela detí či diela talentovaného pána riaditeľa, ktorého sprevádzanie bolo pre deti milým priateľským gestom.
FOD camp 8 (pod záštitou poslankyne Európskeho parlamentu Kataríny Neveďalovej)
Prvý prázdninový týždeň. už ôsmy rok, patril stretnutiu detí a mládeže na jedinečnom podujatí - FOD camp, ktoré sa uskutočnilo v lokalite Zelený breh na Sigorde.

Počas štyroch dní bol pre účastníkov campu pripravený pestrý program, množstvo času sme strávili spoznávaním oblasti Sigordu, športovaním, súťažením, turistikou i oddychom. Po úvodnom zoznámen sa účastníkov campu sme sa vybrali na prechádzku ku vodnej nádrži Sigord. Zapáčila sa nám aj prechádzka na Zlatú Baňu, samotná cesta bola zážitkom (po upršanom počasí), ale aj dobrým zdrojom, námetom k experimentovaniu s fotoaparátom.

Každoročne pozostáva camp aj z rôznych športových činností. My sme sa venovali stolnému tenisu, futbalu, zaujal aj frisbee. Súťažné poobede bolo zamerané na oddych a relax,  s cieľom zasúťažiť si, ale zároveň aj spoznať nových kamarátov. To sa nám taktiež podarilo za pomoci detí z Bieloruska a Litvy, ktoré v rovnakom čase trávili prázdniny v letnom tábore na Sigorde.

Počas večerov sme veľmi radi opekali, no najväčšiu radosť nám urobilo nočné pozorovanie hviezd ktoré sa uskutočnilo vďaka Mariánovi Fedorkovi, ktorého poznáme aj z Klubu nadaných detí.  
4- dňový FOD camp prebiehal vďaka podpore 8. ročníka celoslovenskej fotografickej súťaže Fotografia očami detí pani poslankyňou Európskeho parlamentu Kataríny Neveďalovej.

FOD je prirodzenou súčasťou tejto fotografickej súťaže. Žiaľ, v tomto roku sa uskutočnil poslednýkrát. V budúcich rokoch spomínaný camp nahradia "Výlety za poznaním" (v minulom roku to bol výlet do Bratislavy, v tomto roku už čoskoro navštívime mesto Žilina). Informácie o pripravovaných aktivitách, projektoch, exkurziách, fotovíkendoch... nájdete na našej webovejs tránke mladyfotograf.sk.
Želáme pekné letné prázdniny a veľa svetla :)

Organizátorom celoslovenskej internetovej fotosúťaže Fotografia očami detí je centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove spoločne s Prešovským samosprávnym krajom.
FOD camp 7 (pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušana Čaploviča)
V dňoch 8.-10. júla 2013 sa uskutočnil 7. ročník FOD campu, ktorý sa každoročne organizuje ako súčasť celoslovenskej internetovej súťaže Fotografia Očami Detí. Ten tohtoročný sa konal v lokalite Zelený breh na Sigorde, blízko Prešova.

V priebehu troch dní strávili účastníci campu množstvo času v „zajatí“ oddychových aktivít, ktoré im spestrili začiatok letných prázdnin. Okrem športových aktivít zaujala aj opekačka, kúpanie, diskotéka, či „pobyt“ v neďalekej obci Zlatá Baňa. Stretnutie školákov základných škôl organizované pod „značkou“ FOD sa uskutočňuje od roku 2008. 7. FOD camp sa uskutočnil pod záštitou ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušana Čaploviča.

Projekt FOD organizuje Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom.
FOD camp 6 (pod záštitou slovenského režiséra Juraja Jakubiska)
Na Sigorde sa ukončil 6. ročník celoslovenskej internetovej súťaže Fotografia Očami Detí pod záštitou slovenského režiséra Juraja JAKUBISKA.

Dňa 9. -11. júla 2012 sa žiaci základných a stredných škôl spoločne stretli za účelom spoločnej vášne - fotografovania, ale aj spoznania a oddychu v tejto nádhernej lokalite blízko Prešova.

Pondelkový celodňový príchod účastníkov FOD campu predznamenával dobrú náladu a postupné oboznámenie sa účastníkov s programom, ktorý na nich čakal. Po úvodnej prechádzke pri nádrži a fotografovaní sme navštívili aj bazén so slanou vodou.

V tento deň čakal na účastníkov aj program v podobe športových hier, večernej opekačky, či noci strávenej filmovou projekciou.

O čosi náročnejší program vyplnil utorok, keď sme absolvovali prechádzku na Zlatú Baňu. Počas nej sa deti oboznámili s projektom Fotografia Očami Detí, jeho históriou a pripravovanými novinkami, ktoré čoskoro prídu v 7. ročníku tejto celoslovenskej súťaže.

Poobedňajší čas vyplnil futbalový zápas "campákov" s malými ruskými futbalistami, ktorí taktiež trávili prázdniny na Sigorde. Večerné kúpanie, fotografovanie a spoločne strávený čas predznamenával stredajšie lúčenie.

FOD camp sa uskutočnil už šiestykrát, pričom v predchádzajúcich rokoch sme sa stretli v Prešove, Vyšných Ružbachoch a na Sigorde. Jedinečným momentom tohtoročného campu bolo stretnutie účastníkov, ktorí sa zúčastnili prvého campu "Fodákov". Stretnutie po piatich rokoch nieslo so sebou zvláštnu atmosféru, keď odrazu namiesto detí prišli po rokoch dospelí ľudia z rôznych častí Slovenska.
Ukončenie 6. ročníka vyvrcholí vyhlásením víťaza v polovici júla 2012, ktorý získa týždenný poznávací výlet do Štrasburgu.
Celoslovenská súťaž Fotografia Očami Detí má za sebou šesť rokov. Súťaž vznikla ako prešovský projekt a momentálne prebieha každoročne pod odbornou garanciou sabinovského Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a Banskobystrického samosprávneho kraja.
Vďaka projektu FOD si môžu deti zasúťažiť, ale aj zúčastniť sa rôznych projektov, besied, výstav, fotocampov a výletov po celom Slovensku.

Počet registrovaných účastníkov súťaže FOD sa počas šiestich rokov vyšplhal nad 13000.
FOD camp 5 (pod záštitou poslanca Európskeho parlamentu Vladimíra Maňku)
Deti z celého Slovenska boli na FOD-campe. Bola to odmena za to, že sa zúčastnili fotosúťaže Fotografia očami detí.

PREŠOV. Internetová fotosúťaž Fotografia očami detí mala aj po svojom skončení pokračovanie. Počas druhého prázdninového týždňa sa stretli deti a mládež z celého Slovenska na podujatí – FOD camp. Tohoročný „camp“ pre súťažiacich FOD sa uskutočnil vo Vyšných Ružbachoch. „Stretli sa tam mladí od 6 do 19 rokov. Zahrali si golf, relaxovali v bazéne, športovali sme, pozerali filmy,“ spomína organizátor akcie Ľuboš Lukáč. Že na campe bolo naozaj výborne, potvrdila aj dvanásťročná Martinka z Prešova, ktorá sa tiež zapojila do tohtoročnej fotosúťaže: „Po večeroch sme opekali a všelijako sa zabávali, stretla som tu veľa rôznych detí, takže som prišla domov s novými kamarátmi.“

Deti môžu súťažiť vo fotografovaní aj v lete
Novinkou spomedzi množstva ponúknutých aktivít bol program zamestnancov sabinovského Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie pre účastníkov FOD campu, ktorý zaujal, pobavil, ale v prvom rade napomohol k lepšiemu spoznaniu sa. Akcia FODákov je poslednou v 5. ročníku súťaže FOD a definitívne uzatvára tento ročník. „Projekt FOD myslí na deti aj počas prázdnin a po letných súťažiach v minulých rokoch Leto s ... Horkýže slíže/ No name / IMT Smile / Richardom Müllerom ponúka aj tohto roku letnú prázdninovú súťaž o naj fotografiu z prázdnin detí. Táto súťaž sa začne 20. júla,“ podotýka Lukáč.
FOD camp 4 (pod záštitou prezidenta SR Ivana Gašparoviča)
Prvý výlet foto-poznávacieho krúžku v tomto školskom roku sa konal 19.-20. septembra 2009 - Vyšné Ružbachy. Okrem žiakov ZŠ na Šmeralovej ulici sa zúčastnili výletu aj žiaci stredných škôl, ktorí v minulosti navštívili tzv. FOD camp a víkendovú fotoškolu.

Počas víkendu sme mali pestrý program a príjemne sme si odpočinuli... Hneď po príchode sme si pochutnali na vynikajúcom obede - "opekačke". V prvý deň výletu sme športovali (volejbal, bedminton, stolný tenis), pohrali sa na malom detskom ihrisku, zaplávali v krytom bazéne (penzión San Andre) a nafotili veľa pekných záberov....). Večerný program bol rozprávkový. Druhý (oddychový deň) bol venovaný športovej aktivite - golf.... . Sme radi, že aj tento rok sme sa zišli na prvom výlete v dobrej nálade odmenenej slnečným počasím.
FOD camp 3
Tretí fotografický camp sa uskutočnil na Zelenom brehu, lokalita Sigord. Na súťažiacich čakal super program, večerné vystúpenie spevákov, prechádzky do okolia, bazén, fotografovanie.

Fotocampu sa zúčastnili deti (najmä) z Prešova, ale aj účastníci predchádzajúcich campov z celého Slovenska. Kreslenie, opekačka, pozorovanie hviezd, či kúpanie spestrilo program mladých fotografov.
FOD camp 2 (pod záštitou predsedu vlády SR Róberta Fica)
Druhý fotografický camp pre súťažiacich FOD sa uskutočnil v Tatranskej Štrbe.

Každodenné výlety na Štrbské pleso, rôzne atrakcie, "malá" turistika a fotografovanie v Tatrách spestrili výlet mladých fotografov. Nádherné počasie, super nálada, krásne dni v spoločnosti fotografov/fotografiek, ktorým nadanie a talent na fotografie dáva veľa.

FOD camp 1 (pod záštitou predsedu NR SR Pavla Pašku)
Prvý camp mladých fotografov sa uskutočnil v Prešove. Stretnutie nadaných fotografov z celého Slovenska spestrila výstava fotografií, či krásny program, ktorý bol pre deti pripravený.

Spoločné stretnutie súťažiacich Fotografie očami detí v Prešove bolo jedinečné. Kúpalisko či prijatie primátorom mesta Sabinov, otvorenie výstavy fotografií v Prešove, výlet na Kalváriu, či predstavenie našich malých spevákov v detskom letnom tábore Kysak-Brezie. To všetko bolo nádherným spestrením pobytu detí v Prešove.
COPYRIGHT © 2019
Mladyfotograf.sk
Všetky práva vyhradené.
Created with WebSite X5
ORGANIZÁTOR
Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Ul. SNP 15, Sabinov
Mladý
Fotograf
ROZUMIEME NADANÝM
Návrat na obsah